STRONA  GŁÓWNA

Wprowadzenie

Prawidła strzelań

Liga strzelecka PZŁ

Wawrzyny

Strzelnice

Imprezy strzeleckie

Opinie

Linki 

Napisz  do autora

 

BROŃ  I  AMUNICJA

do strzelań myśliwskich

 

BROŃ

   Do strzelania sześcioboju myśliwskiego zawodnicy używają dwóch typów broni tj. śrutowej i kulowej. Teoretycznie można strzelać wszystkie konkurencje z drylinga lub innej broni kombinowanej ale w obecnych czasach to się nie zdarza i na poważnych zawodach mogłoby wywołać niemałą sensację.  Taka broń - dobra do wszystkiego - nie wytrzymuje konkurencji ze sztucerami i specjalizowaną bronią śrutową. 

   Więc jaką broń kupić ? 

Trzeba kupić dubeltówkę i sztucer. O wyborze broni napisano już wiele (np.  "Strzelectwo myśliwskie dla początkujących i zaawansowanych" - A. Szetremet ) dlatego od razu stwierdzam, że do konkurencji śrutowych należy kupić bocka o kalibrze 12/70  z wymiennymi czokami lub wymiennymi lufami, wyposażonego w szeroką wentylowaną szynę i najlepiej z jednym spustem.  Taką broń można również bardzo efektywnie wykorzystywać do polowań, czego nie możemy  powiedzieć o broni kulowej przeznaczonej na strzelnicę myśliwską, jaką zaraz zarekomenduję. Otóż najlepszy jest sztucer o kalibrze 222 Rem, który ze względu na małą energię pocisku, zgodnie z obowiązującymi "Zasadami wykonywania polowań ... " może być użyty tylko do polowań na sarny i lisy. Do strzelań myśliwskich ten kaliber nadaje się najlepiej ze względu na :
 -  niski koszt eksploatacji - najtańsza amunicja
 -  mały huk wystrzału  i nieduży odrzut  
Kalibry podobne tj. 223 lub 222Rem Mag spełniają jeszcze drugą spośród wymienionych zalet ale cena amunicji jest już taka sama jak dla typowych kalibrów myśliwskich (np. 30-06, 7x64, 308Win, 243  itp.). Aby być obiektywnym trzeba również wspomnieć o pewnej zalecie dużych kalibrów, a mianowicie większa średnica przestrzelin - np. trafiając w tarczę tak, że centrum przestrzeliny ulokowane jest 3 mm od pierścienia z wyższą punktacją w przypadku kalibru 30-06, 7x64 itp da  1 punkt więcej niż  w przypadku 222 lub 223. 
Broń kulowa do konkurencji "dzik" musi być przede wszystkim dobrze dopasowana, umożliwiając  szybki i precyzyjny skład. Do strzelania "rogacza" najważniejsza jest celność, czyli dobre skupienie we właściwym miejscu. Aby uzyskać dobrą celność muszą być spełnione jednocześnie  4 podstawowe warunki : dobra broń, dobra luneta, dobry montaż i odpowiednia amunicja.      

AMUNICJA

Odpowiednio do dwóch typów broni używa się dwóch rodzajów amunicji :

1. Kulowej

   Strzelcy w praktyce używają dwóch rodzajów amunicji: lepszej do strzelania na 100m ("rogacz i lis") oraz najtańszej - zazwyczaj produkcji czeskiej do strzelania na 50 m ("dzik"). Można się zgodzić na taki kompromis, gdyż słabsza amunicja na małej odległości da rozrzut podobny jak lepsza na dwukrotnie dłuższym dystansie. Ponadto pierścienie na makiecie dzika mają całkiem pokaźne wymiary, dlatego można śmiało powiedzieć, że w tej konkurencji najważniejsze są umiejętności strzelca a sprzęt ma drugorzędne znaczenie. 
Inaczej jest w konkurencji "rogacz i lis" tu należy położyć duży nacisk na właściwy dobór amunicji. Należy zdecydować się na jeden konkretny typ amunicji, zmiana producenta, czy użycie amunicji tej samej firmy z innym pociskiem zazwyczaj jest wyraźnie widoczne na tarczy.  Przed wyborem amunicji trzeba kupić naboje różnych firm i oddać po 5 strzałów na skupienie. Okazuje się bowiem, że różna broń "lubi" różne naboje. Przed ostateczną decyzją należałoby powtórzyć eksperyment kupując amunicję z innej serii, ponieważ zdarzają się paczki lepsze i gorsze.  

2. Śrutowej 

   Wybór amunicji śrutowej nie jest tak prosty jak w przypadku kulowej. Zweryfikowanie takich cech jak równomierność rozsiewu oraz pokrycie jest skomplikowane i wymaga żmudnych prób i porównań. Przede wszystkim naboje do strzelania rzutków należy wybierać spośród amunicji sportowej (z napisem skeet lub trap). Takie naboje mają już dobraną odpowiednią granulację śrutu oraz kształt koszyka zapewniający właściwe pokrycie na dystansach typowych dla poszczególnych konkurencji. Pozostaje tylko wybór masy ładunku śrutu  tj. 24 g czy 28g i prędkości początkowej. Należy tu dodać, że w stricte sportowym strzelectwie śrutowym można używać tylko ładunków 24 gramowych. Należy również pamiętać, że zarówno wzrost masy ładunku jak i  prędkości wylotowej powoduje zwiększenie odrzutu broni. W sprawie amunicji śrutowej najlepiej zasięgnąć opinii kilku doświadczonych strzelców a następnie osobiście je zweryfikować. Zdarzają się naboje o dobrych właściwościach balistycznych ale pozostające produkty spalania prochu bardzo zanieczyszczają lufę, dlatego warto również na to zwrócić uwagę. 
Zając w przebiegu stanowi konkurencję typowo myśliwską, dlatego nie ma dedykowanej amunicji sportowej. Trzeba wybrać jakieś naboje myśliwskie o nr 2 lub 3 (śrut 3,25 mm - 3,50 mm). Musi nam się przyjemnie strzelać, czyli nie należy zbytnio przesadzać z ładunkiem ale najważniejsze jest gęste i równomierne pokrycie w odległości 35 m.
  Niezależnie od marki amunicji na jaką się zdecydujemy najważniejsze jest konsekwentne stosowanie tylko jednego rodzaju naboi.  W praktyce nie popłaca strzelanie "lepszą" amunicją na zawodach a gorszą na treningu lub ładowanie na drugi strzał innego - np. silniejszego - naboju. Najlepiej kupić od razu większą partię amunicji, czasem pozwala to wynegocjować lepszą cenę.